خلیج فارس آی تی
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

مقایسه دستگاه های پلی کپی ریسوگراف و دستگاه های فتوکپی

مقایسه دستگاه های پلی کپی ریسوگراف و دستگاه های فتوکپی

دستگاه ریسوگراف، مخصوص چاپ و تکثیر با سرعت بالا، برای اولین بار توسط شرکت ریسو ژاپن به بازار دنیا عرضه شد. تکنیک چاپ در این دستگاهها، که به نام تکنیک ریسوگرافی شناخته شده است، از طریق ایجاد متن یا تصویر بر روی استنسیل (مستر) صورت می گیرد.

بدین معنی که به وسیله یک اسکنر دقیق، از نسخه آماده برای چاپ، نمونه ای بر روی سطح استنسیل ایجاد می شود و سپس این استنسیل بر روی درام دستگاه قرار گرفته که می تواند برای چاپ تا ده هزار نسخه مورد استفاده قرارگیرد.

بعد از مستر سازی، کافی است تیراژ مورد نیاز برای دستگاه انتخاب گردد تا با عبور متوالی کاغذها از زیر درام در حال چرخش، عمل چاپ با سرعت و سهولت انجام گیرد.

این دستگاه در چاپ اسکرین از یک پرده و یا توری نازک جهت چاپ استفاده می گردید. در دستگاه های استنسیلی نیز از واژه ای به نام استنسیل که خود نوعی پرده می باشد مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع در سیستم دستگاه های استنسیلی از سیستم چاپ اسکرین استفاده می شد.

عملکرد این سیستم بدین صورت است که با استفاده از استنسیل می توان مرکب را بر روی کاغذ چاپ نمود.

ویژگی های دستگاه ریسوگراف

از جمله مهم ترین ویژگی کار با دستگاه ریسوگراف، امکان چاپ ارزان و سریع با استفاده از آن می باشد. در دستگاه ریسوگراف سه رنگ قرمز، مشکی و سرمه ای وجود دارد.

اما استفاده از رنگ ها فقط به صورت مجزا امکان پذیر است. امکان ترکیب رنگ ها با یکدیگر در ریسوگراف وجود ندارد. از دیگر ویژگی های ریسوگراف، می توان به سرعت چاپ آن اشاره نمود.

این دستگاه قادر است در هر دقیقه بیش از ۱۳۰ مورد را چاپ نماید. با استفاده از دستگاه کپی ریسوگراف، امکان چاپ بیشترین مورد چاپی در کوتاه ترین زمان ممکن و با هزینه ای بسیار کمتر از چاپ افست وجود دارد.

اما این دستگاه معایبی نیز دارد از جمله معایب دستگاه ریسوگراف، می توان به کیفیت چاپ پایین آن در مقایسه با جاپ افست اشاره نمود.
مزایای چاپ با دستگاه ریسوگراف

چاپ با ریسوگراف در مقایسه با چاپ افست قرار دارد. چاپ با دستگاه ریسوگراف، با هزینه ی کمتری انجام می گردد.

از سوی دیگر می توان برای چاپ با تیراژ بالا هم از چاپ افست استفاده نمود و هم ریسوگراف، این در حالی است که چاپ با ریسو هزینه ی کمتری را برای شما به ارمغان دارد.

ریسوگراف قابلیت چاپ حدود 130 صفحه در دقیقه را دارد. اگر شما خواهان چاپ از یک نسخه به تعداد بالای ۲۰ عدد هستید ما به شما چاپ با ریسوگراف را پیشنهاد می کنیم.

از جمله علل این پیشنهاد، اندک بودن قیمت تمام شده ی کار با این دستگاه به نسبت مابقی دستگاه ها است. در حقیقت می توان گفت: ریسوگراف مابین دستگاه های کپی و افست قرار دارد، اگر کارهای چاپی برای دستگاه های کپی زیاد و برای دستگاه افست کم می باشد، بهتر است با دستگاه کپی ریسوگراف انجام گردد.

 

مزایای چاپ با دستگاه ریسوگراف

تعمیرات دستگاه ریسوگراف

تعمیرات دستگاه کپی ریسوگراف، با توجه به فناوری و تکنولوژی‌ های نوین به‌کار رفته در این دستگاه، نیازمند حضور کارشناسانی است که ضمن آشنایی با ساختار ویژۀ این دستگاه‌ها قادر به تشخیص و گزینش مناسب‌ترین شیوه جهت تعمیر و رفع اختلالات ایجاد شده در آن‌ها باشند.

تسلط و مهارت یک کارشناس در عیب‌یابی صحیح پیش از اقدام به تعمیر، یکی از مراحل مهم و شایانِ توجه در عملیات تعمیر می‌باشد زیرا از ورود کارشناس به دیگر بخش‌های نامرتبط – بخش‌های سالم دستگاه – پیشگیری کرده و تعمیرات صرفاً در منطقه معیوب انجام می گردد.

تمرکز بر تعمیر بخش مختل دستگاه و تلاش در جهت رفع عیوب آن، ضمن سرعت‌بخشی به روند تعمیر، از آسیب‌رسانی به دیگر بخش‌های دستگاه جلوگیری کرده و ما را در رسیدن به نتیجه ی مطلوب یاری می نماید.

مقایسۀ دستگاههای پلی کپی ریسوگراف و دستگاههای فتوکپی

فرآیند کپی برداری برای هر نسخه در دستگاههای فتوکپی تکرار می گردد در حالیکه فرآیند مزبور صرفا” یکبار در دستگاههای پلی کپی ریسوگراف با سیستم اسکنر و حافظه موجود در دستگاه انجام می شود که این مطلب متضمن کیفیت یکنواخت و قابل رقابت با چاپ افست می باشد.

استهلاک در دستگاههای فتوکپی بدلیل تکرار فرآیند کپی برداری بسیار بالاست و دستگاهها خیلی سریع افت کیفی می نمایند و بنابراین دستگاههای فتوکپی هزینه های سرویس و نگهداری سنگینی را بر استفاده کنندگان این دستگاهها تحمیل می نمایند، در حالیکه دستگاههای پلی کپی ریسوگراف استهلاک بسیار کمتری را در مقایسه با دستگاههای فتوکپی دارند.

هزیمه سرویس و نگهداری

با توجه به برآوردهای انجام شده، هزینه های سرویس و نگهداری دستگاههای فتوکپی ۲۰ برابر دستگاههای پلی کپی ریسوگراف می باشد.

درام دستگاههای فتوکپی خش پذیر بوده و هر از چند گاهی موجبات هزینه سنگین تعویض درام می گردد در حالی که عمر درام در دستگاههای پلی کپی ریسوگراف متناسب عمر دستگاه می باشد.

دستگاههای فتوکپی از تونر که گرانقیمت هستند استفاده می نمایند ولی در دستگاههای پلی کپی ریسوگراف از مرکب که از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه تر است استفاده می گردد.

کیفیت چاپ دستگاههای پلی کپی ریسوگراف به لحاظ وجود اسکنر بسیار بهتر از دستگاههای فتوکپی می باشند.

سرعت کار دستگاههای پلی کپی ریسوگراف چندین برابر دستگاههای فتوکپی می باشد (حدود ۸ برابر).

دستگاههای فتوکپی به دلیل گرم شدن بسیار، محدودیت استفاده برای زمان طولانی جهت تکثیرهای انبوه را دارند در صورتیکه دستگاههای پلی کپی ریسوگراف در اثر کار کردن گرم نمی شوند و نیاز به خنک شدن ندارند و حتی می توانند ساعتها بدون نیاز به توقف کار کنند.

امکان چاپ رنگی تفکیکی و ترکیبی در دستگاههای پلی کپی ریسوگراف وجود دارد و در حالیکه چنین امکانی در دستگاههای فتوکپی وجود ندارد.

هزینه مواد مصرفی در دستگاههای پلی کپی ریسوگراف با افزایش تعداد تکثیر، کاهش می یابد در حالیکه در دستگاههای فتوکپی همانطور بالا می ماند.

امکان تغذیه کاغذ و مقوا از ۴۶ تا ۲۱۰ گرم (از اندازه کارت ویزیت تا اندازه A3) در دستگاههای پلی کپی ریسوگراف وجود دارد در حالیکه چنین امکان وسیعی در دستگاههای فتوکپی وجود ندارد.

انجام چاپ سربرگ، پاکت، کارت ویزیت، صورتحساب های چند نسخه ای و غیره در دستگاههای پلی کپی ریسوگراف میسر است در حالیکه چنین امکاناتی در دستگاه های فتوکپی وجود ندارد.

امکان ویرایش نمونه اصلی، ایجاد ترام و حذف یا تغییر قسمت های خاصی از نمونه فقط توسط دستگاههای پلی کپی ریسوگراف امکان پذیر است.
هزینه بسیار اندک برق مصرفی در مقایسه با دستگاههای فتوکپی

همانطوریکه در بالا ذکر شد در دستگاههای فتوکپی هزینه تمام شده برای هر برگ کپی ثابت بوده و به تیراژ بستگی ندارد در صورتیکه در دستگاههای پلی کپی ریسوگراف هر چه تیراژ بالاتر می رود، هزینه تمام شده برای چاپ هر برگ کاهش می یابد.

۱
۲
۳
۴
۵

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

دیدگاه شما
استفاده از مطالب بلاگ فروشگاه خلیج فارس آی تی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام و لینک به منبع بلامانع است. تمام حقوق این وب سایت متعلق به خلیج فارس آی تی می باشد.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.