خلیج فارس آی تی
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

راهنمای خرید دستگاه فکس

راهنمای خرید دستگاه فکس

راهنمای خرید دستگاه فکس

اگر تصمیم دارید فکسی برای منزل یا محل کار خود تهیه نمایید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را تا به پایان بخوانید و با ما همراه باشید:

درست است که امروزه اکثر مکاتبات بین افراد و ادارات با ایمیل انجام می‌گیرد، ولی کماکان دستگاه فکس جایگاه ویژه ای در مکاتبات دارد.

دورنگار، نمابر، پست تصویری، فکس، یا فاکس، تصویری از یک مدرک (یک یا چند صفحه متن یا تصویر) را به دستگاه فکسِ دیگر می فرستد.

این دستگاه تصویر مدارک فرستاده شده توسط دستگاه های فکسِ دیگر را هم چاپ می کند. اولین دستگاه فاکس در سال ۱۹۰۲ میلادی در آلمان اختراع گردید.

تا سال‌ها از فکس عمدتا در روزنامه ها برای دریافت سریع تصویر از سراسر جهان استفاده می شد. فاکسهای اداری امروز از سال ۱۹۸۰ میلادی بیشتر مرسوم شد.

در سال ۱۳۶۴ شرکت ماد ایران اولین فاکس های خود را با مارک شارپ به ایران وارد نمود، امروزه تکنولوژی های جدیدی وارد این صنعت گردیده ولی منطق کار تفییر چندانی نکرده است اولین قدم در انتخاب فکس تعیین نوع میکانیزم چاپ این دستگاه است.

به طور کلی دستگاههای فاکس به سه گروه کاربنی، لیزری و حرارتی تقسیم می گردند که هرنوع دارای مزایا و معایبی است، با ما همراه باشید تا مزایا و معایب هر گروه را شناخته و با عملکرد آنها آشنا شویم.

ارسال فاکس

در بخش ارسال همه فکس های موجود در بازار یک کار را انجام می دهند، پس از اینکه با دستگاه فرستنده شماره تلفن دستگاه گیرنده گرفته شد و دستگاه گیرنده جواب داد، دستگاه فرستنده شروع به اسکن کردن مدرک کرد، یعنی هر لحظه قسمت کوچکی از آن را از مقابلِ ردیفی از صد ها حسگر الکترونیکی ریز می گذرانند.

لامپی روی این مدرک نور می اندازد، هربار که مدرک اندکی حرکت می کند، حسگر ها نشان می دهند که کدام بیت های مدرکِ قرار گرفته زیر ردیف حسگر ها نور را باز می تابانند (و روشن اند) و کدام بیت ها نور را باز نمی تابانند و تاریک اند.

(دستگاه فکس) سیگنال های حاصل از سیگنال ها را به خط تلفن می فرستد، به این طریق الگوی تاریک و روشن مدرک را به دستگاه گیرنده می فرستد.

فکس های حرارتی

 

فکس های حرارتی

این مدل از فاکسها که نوع اولیه دستگهای فکس هم محسوب می گردند با کاغذ حساس به گرما کار می نمایند. طرز کار آسان است، با دریافت سیگنال از مبداء ارسال کننده توسط ردیفی از عناصر گرم کننده به ازای هر حسگر نوری ماشین فرستنده، جاهایی که مدرک اصلی تاریک بوده عنصر گرم کننده روشن می شود و جاهایی که مدرک اصلی روشن بوده عنصر گرم کننده خاموش می گردد.

کاغذ حساس به گرما (که کاغذ گرمایی خوانده می شود) از روی این عناصر گرم کننده عبور می کند و جاهایی که این عناصر خاموش اند، کاغذ سیاه می شود. هزینه مصرفی در این نوع فاکسها پایین است، زیرا به غیر از کاغذ حساس به حرارت برای کارکرد احتیاج به چیز دیگری ندارد.

سرعت و کیفیت بالایی ندارند ولی به دلیل ساختار ساده خود عمر بسیار بالایی دارند، عیب بزرگ این فاکسها این است که کاغذ های حساس به گرما را نمی توان برای مدت بالایی نگهداری نمود و بعد از مدتی سند دریافتی از برگه محو می گردد.

کیفیت دریافت در این فاکسها بسیار بستگی به نوع کاغذی دارد که شما استفاده می نمایید، پس در هنگام تهیه کاغذ به کیفت آن توجه نمایید. کاغذ باید دارای بسته بندی کاملا سالم و مرغوب باشد و تغییر رنگ نداده باشد.

این مدل کاغذ ها در دو مدل مرسوم ۲۱۰ و ۲۱۶ در بازار عرضه می گردند در هنگام تهیه به متراژ و نوع کاغذ هم توجه فرمایید.

فکس های کاربنی

 

فکس کاربنی

اساس کار با فاکسهای حرارتی یکی است فقط فرقی که وجود دارد در این مطلب است که دیگر از کاغذ حرارتی خبری نیست و فاکس های دریافتی بر روی کاغذ A4 معمولی چاپ می گردد.

کالای مصرفی در این مدل ها کاربن مخصوص است این کاربن دقیقا کار کاغذ حرارتی را انجام داده بر روی عناصر گرمایی عبور کرده و کار چاپ بر روی کاغذ را انجام می دهد.

نوع کاربن مصرفی در هر برند و مدل متفاوت است. توجه داشته باشید که حتما فاکسی را تهیه نمایید که کاربن آن برای سالیان متمادی در بازار وجود داشته باشد زیرا تا زمانی که شما دستگاه خود را دارید احتیاج به این کاربنها برای دریافت فاکس وجود دارد.

فکس کاربنی سرعت و کیفت بالاتری نسبت به فاکسهای حرارتی دارد، توجه داشته باشید اگر حجم بالایی از دریافت فاکس را دارید این دستگاه چه از لحاظ هزینه نگهداری و چه از لحاظ مواد مصرفی مرقوم به صرفه نیست.

فکس های لیزری

فکس لیزری

 

نسل آخر فاکس ها فاکسهای لیزری می باشد، در این دستگاه ها دیگر خبری از عناصر گرم کننده نمی باشد و این کار به تونر و درام دستگاه سپرده شده است، از سرعت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

در این مدلها شما نه نگران جمع شدن کاربن در دستگاه هستید و نه نگران محو شدن کاغذ، درست است که هزینه تونر را دارید ولی در مجموع با حجم بالایی که یک تونر برای چاپ فکسهای دریافتی پشتیبانی می نماید گاها هزینه مصرفی پایین تری هم نسبنت به فاکسهای کاربنی دارند.

فاکسهای لیزری در دو نوع معمولی و فلت به بازار عرضه می شوند، با استفاده از دستگاهایی که صفحه فلت دارند شما میتوانید از شناسنامه یا پاسپورت هم کپی بگیرید و یا تصویر شناسنامه خود را بدون اخذ کپی ارسال نمایید.

آشنایی با امکانات انواع فکس

کپی

به طور کلی به خاطر وجود بخش اسکنر در انواع مدلهای فکس چه فکس های لیزری و چه فکسهای حرارتی و کاربنی، تمام مدلهای های فکس دارای کپی می باشند، باید توجه داشت کپی در فکس به صورت سیاه و سفید است و در فکس های کاربنی و حرارتی دارای کیفیت خیلی بالایی نیست.

در فکس های لیزری کیفیت به دلیل وجود تونر و دارام بالاتر است، بر روی تمامی فکس های موجود در بازار کلید resolution وظیفه تعیین کیفیت را برای ارسال و یا کپی دارد.

با استفاده از این قابلیت شما میتوانید اگر برگه ای دارید که کم رنگ است آن را برای ارسال پر رنگ تر نمایید و یا اگر میخواهید عکسی را ارسال نماید و یا کپی بگیرید رزولوشین آن را بر روی تصویر قرار دهید.

توجه داشته باشید وقتی رزولیشن فکس را تغییر میدهید ارسال با زمان بیشتری انجام می‌پذیرد.

کپی شناسنامه و گذرنامه

به طور کلی تمام فاکسها تنها قابلیت این را دارند که برگه را ارسال نمایند و یا کپی بگیرند اما فاکسهایی که دارای قابلیت فلت (flatbed) می باشند به خاطر دارا بودن صفحه جداگانه می توانند از روی کتاب و یا شناسنامه هم کپی بگیرند و یا آن را به صورت مستقیم به شماره خاص ارسال نمایند، این قابلیت در پاناسونیک در مدلهای KX-MB2025 . KX-MB2030 .KXMB2085.KX-MB3020 موجود است.

گوشی تلفن

برخی از مدلهای فاکس فاقد گوشی جانبی می باشند، در برخی امکان اضافه نمودن گوشی است و در برخی این امکان اصلا وجود ندارد، اما این امکان چه کاربردی دارد؟

حتما مشاهده نموده اید برخی از خطوط فقط برای فکس تعیین گردیده اند و برخی از خطوط به صورت تلفکس می باشند برای ارسال به خطوطی که به صورت تلفکس می باشند شما برای ارسال حتما به گوشی تلفن برای صحبت که احتیاج دارید که قبل ارسال با مخاطب صحبت نمایید و بعد از اینکه مخاطب فکس را استارت نمود شما هم دکمه استارت را کلیک نمایید.

برای دریافت هم اگر می خواهید خطی را فقط برای فکس در نظر داشته باشید گوشی کاربردی ندارد اما اگر تلفکس می خواهید، حتما باید فکسی خریداری نمایید که گوشی تلفن هم داشته باشد.

قابلیت پیغامگیر یا منشی تلفنی

در فکسهای دارای گوشی تلفن، در برخی از مدلها امکانی در نظر گرفته شده است که زمانی که شما حضور ندارید تماس گیرنده بتواند پیغام خود را ضبط نماید و اگر می خواهد فکسی را ارسال نماید، فکس خود را ارسال نماید.

به این صورت که اگر خواهان ارسال برگه ای به شما باشد کافی است دکه استارت فکس خود را فشار دهید، با فشار دادن دکمه استارت فکس شما به صورت اتوماتیک متوجه می گردد که تماس گیرنده قصد ارسال فکس را دارد و به حالت دریافت تغییر وضعیت می دهد.

قابلیت اتصال به کامپیوتر

از آنجا که هربرگه ای که برای ما ارسال می گردد دارای هزینه چاپ است خیلی از افراد دوست دارند قبل از چاپ فکس دریافتی آن را ملاحضه نمایند و در صورتی که برگه مهمی بود آن را چاپ نمایند.

این قابلیت با اتصال دستگاه فکس به کامپیتر مرتفع می گردد، البته با این امکان شما از دست فکس های تبلیغاتی هم راحت گشته و نیز می توانید تمامی فکس های دریافتی را در پوشه ای در کامپیوتر خود ذخیره نمایید.

قابلیت خوب دیگری که در اتصال به کامپیوتر موجود است، ارسال اسناد از کامپیوتر به صورت مستقیم به مخاطب می باشد، یعنی شما می توانید یک سندی را که در کاپیوتر شخصی خود دارید بدون اینکه پرینت نمایید از کامپیوتر به شماره فکس مخاطب خود ارسال نمایید.

قابلیت اسکنر

فکسهایی که قابلیت اتصال به کامپیتر را دارا می باشند می توانند کار اسکن را هم برای شما انجام دهید البته با کیفیت های و سرعت های متفاوت، در برخی از مدلها اسکن به صورت سیاه و سفید و در برخی به صورت رنگی می باشد.

سرعت اسکن هم بسیار مهم می باشد برخی از مدلها با سرعت بیشتر و برخی از مدلها با سرعت کمتری این کار را انجام می دهند، البته نباید از رزولیشن اسکن هم غافل گردید و اینکه فکس با چه رزولیشنی می تواند کار اسکن را انجام دهد.

در برخی از مدلهای فکس پاناسونیک این قابلیت وجود دارد که شما فایل اسکن نموده را به صورت فایل PDF اسکن نموده و آن را به صورت مستقیم ایمیل نمایید.

قابلیت پرینتر

این قابلیت هم در فکسهایی موجود می باشد که قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارا می باشد، فکس می تواند کار یک پرینتر را به طور کلی برای شما انجام دهد، حتی در برخی از مدلهای فکس پاناسونیک مثل KX-MB2030 و یا KX-MB2090 دستگاه فکس به شبکه اتصال پیدا کرده و تمامی مشترکینی که در یک شبکه حضور دارند می توانند کار پرینت خود را انجام دهند.

سرعت در فکس

سرعت در ارسال فکس هم از امکانات قابل توجه در خرید فکس می باشد که با علامت KBPS نمایش داده می شود، این علامت نمایش می دهد که فکس در هر ثانیه چند کیلو بیت قابلیت ارسال را دارد.

فاکتور سرعت یکی از اصلی ترین مواردی است که همیشه برای ذکر مشخصات دستگاههای فکس، بکار برده می شود، طبیعی است که هرچه دستگاه فکس سرعت بالاتری را در ارسال و دریافت اسناد داشته باشد مرغوب تر و مناسب تر است.

این سرعت هم مربوط به مودم داخلی و هم مربوط به متعلقات بخش های اسکنر و پرینتر دستگاه است، یعنی هرچه مودم داخلی آنها قوی تر و سریعتر باشد مناسب تر است.

بطور کلی فکس های قدیمی در مقایسه با فکس های جدید، از سرعت به مراتب کمتری برخوردارند، سرعت در دستگاه فکس معمولا در دو بخش نامبرده می شود، سرعت ارسال و سرعت دریافت.

حافظه دریافت

قرار است سند مهمی برای شما در خارج از تایم کاریتان ارسال گردد غافل از اینکه فکس شما کاغذ ندارد و یا کاربن در آن گیر کرده است و یا به هر دلیل دیگری فکس موقتا خراب می باشد اصلا نگران نباشید در فکس پاناسونیک این امکان وجود دارد که در صورت خرابی و یا اتمام کالای مصرفی، فکس دریافتی در حافظه ذخیره گردد و به محض رفع مشکل آن را پیرینت نماید، البته این حافظه در مدلهای مختلف متفاوت می باشد.

قابلیت ارسال با تاخیر

باید سند مهمی را به یک کشور دیگر در ساعت مشخصی ارسال نمایید حال اینکه ساعات کاری آنها با ما دارای اختلاف زیادی می باشد، باقابلیت ارسال تاخیری میتوانید برگه ای را اسکن نموده و در ساعت مشخصی ارسال نمایید.

مسدود نمودن دریافت

با این قابلیت شما می توانید دریافت فکس را از برخی شماره ها محدود نمایید و با اینکار در استفاده از کالاهای مصرفی خود صرفه جویی نمایید.

ارسال سربرگ

در تمامی مدلهای فکس پاناسونیک موجود در بازار شما می توانید نام شرکت و شماره خود را به صورت متن در حافظه فکس ذخیره نمایید، با اینکار در بالای تمامی فکس های ارسالی شما نام شرکت و شماره شما نقش می بندد.

دفترچه تلفن

همچون دفترچه تلفن در گوشی منزل عمل نموده و شما می توانید شماره مخاطبین خود را در آن ذخیره نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

دیدگاه شما
استفاده از مطالب بلاگ فروشگاه خلیج فارس آی تی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام و لینک به منبع بلامانع است. تمام حقوق این وب سایت متعلق به خلیج فارس آی تی می باشد.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.