خلیج فارس آی تی
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

معیارهای مهم در خرید ویدئو پروژکتور

معیارهای مهم در خرید ویدئو پروژکتور

معیارهای مهم در خرید ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور چیست؟

ویدئو پروژکتور یا دیتا پروژکتور دستگاهی است که به‌وسیله آن می‌توان تصاویری در ابعاد بزرگ‌تر را ایجاد نمود.

ویدئو پروژکتور از طریق ورودی‌های مختلف به دستگاه‌هایی مانند ویدئو، VCD ،DVD، دوربین‌های فیلم برداری، ویژوالایزر، لپ تاپ و کامپیوتر متصل شده و

تصویر این دستگاه ها را در ابعاد بزرگ تر روی پرده نمایش یا هر سطح دلخواهی نمایش می دهد.

این دستگاه با نام های مختلفی مانند دیتا پروژکتور، ویدیو پروژکتور، ویدئو پروجکشن، پروژکتور و … معرفی می‌شود که مفهوم همه آن ها یکی است.

تصاویر بزرگ در کجاها کاربرد دارند؟

ممکن در مدارس یا دانشگاه‌ها برای تدریس استفاده شود و یا در مساجد و حسینیه‌ها برای نمایش مراسم و یا در شرکت‌ها و سمینارها برای ارائه مطالب یا محصولات به مخاطبان به کار گرفته شود.

شما به هر منظور قصد تهیه ویدئو پروژکتور را داشته باشید قطعاً با مدل‌ها و مشخصات فراوانی در بازار مواجه خواهید شد، که انتخاب ویدئو پروژکتور مناسب از میان همه این‌ها قطعاً کار مشکلی خواهد بود.

برای انتخاب ویدئو پروژکتور مناسب اول باید تعدادی سؤال را از خود بپرسید:

برای انجام چه‌کاری قصد خرید ویدئو پروژکتور دارید؟
آیا می‌خواهید از ویدئو پروژکتور در یک محیط باز استفاده کنید یا یک محیط بسته؟
محیطی که قرار است تصویر در آن نمایش داده شود بزرگ است یا کوچک؟
قرار است بیشتر فیلم و عکس نمایش داده شود یا نمودار و متن؟
آیا دستگاهی که قرار است به ویدئو پروژکتور متصل شود خروجی خاصی دارد یا خیر؟
چقدر بودجه برای انجام این کار در اختیاردارید؟ و…

حال با پاسخ به این سؤال‌ها و مطالعه اصطلاحات و ویژگی‌های ویدئو پروژکتورها که در ادامه می‌خوانید قطعاً می‌توانید ویدئو پروژکتور مناسب کار خود را به ‌راحتی انتخاب نمایید.

تکنولوژی ساخت ویدئو پروژکتور

برای تولید تصویر در ویدئو پروژکتورها معمولاً از ۳ تکنولوژی مختلف استفاده می‌کنند که هر یک از آن‌ها نسبت به دیگری مزایا و معایبی دارند.

تکنولوژی ۳LCD: این تکنولوژی اولین بار توسط شرکت EPSON معرفی گردید.

در این تکنولوژی برای تولید تصاویر از ۳ پانل LCD استفاده می‌شود که حاصل آن تصویری باکیفیت و وضوح‌ بالا است.

شرکت‌هایی مانند EPSON و SONY اغلب از این تکنولوژی استفاده می‌کنند. کیفیت تصاویر در این ویدئو پروژکتورها بالاتر است اما نقطه‌ضعف آن‌ها تأثیر

گردوغبار بر روی پانل‌های LCD است که به‌مرورزمان موجب کدر شدن تصاویر تولیدشده می‌گردد. البته در مدل‌های جدید این مشکل تا حدود زیادی به کمک

فیلترهای تعبیه‌شده حل‌شده است. (فیلترها بعد از مدتی باید تعویض شوند).

تکنولوژی DLP:

در این تکنولوژی تولید تصاویر به کمک تعداد زیادی آینه در ابعاد کوچک و استفاده از یک چیپ به نام DMD صورت می‌پذیرد.

کیفیت رنگ‌ها و تصاویر در ویدئو پروژکتورهای DLP نسبت به ۳LCD کمتر است، اما در مقابل کنتراست بالا و قیمت ارزان‌تر از مزایای آن است.

شرکت‌هایی مانند OPTOMA ،NEC ،BENQ معمولاً از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، پاناسونیک نیز از هر دو تکنولوژی DLP و ۳LCD مدل‌هایی را روانه بازار کرده است.

تکنولوژی LCOS: این تکنولوژی به‌تازگی وارد بازار شده و در حقیقت ترکیبی از دو تکنولوژی فوق است. این تکنولوژی هزینه ساخت بالاتری دارد و هنوز استقبال چندانی از آن صورت نگرفته است.

شدت روشنایی ویدئو پروژکتور (Brightness):

یکی از اصلی‌ترین فاکتور های بررسی ویدئو پروژکتور شدت روشنایی آن است. واحد اندازه‌گیری روشنایی انسی لومن یا به‌صورت خلاصه لومن است. هر لومن برابر با روشنایی یک شمع در یک مترمکعب تاریکی مطلق است.

اگر بخواهید از ویدئو پروژکتور در یک محیط باز و یا در فضایی با نور زیاد استفاده کنید حتماً باید دستگاهی را انتخاب نمایید که شدت روشنایی بالایی داشته باشد. در شرایط برابر، روشنایی بیشتر ویدئو پروژکتور باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

برای کلاس‌های درس یا اتاق‌های کنفرانس پروژکتور با حداقل روشنایی ۲۵۰۰ انسی لومن مناسب است.

برای جلسات کاری عادی و چندنفره در اتاق‌های با نور کنترل‌شده می‌توان از ویدئو پروژکتور با خروجی نور ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ لومن استفاده کرد.

برای استفاده از ویدئو پروژکتور به‌عنوان سینمای خانگی درصورتی‌که بتوان نور محیط را در حد مینیمم قرارداد حداقل ۱۵۰۰ لومن روشنایی نیاز است.

برای تالارها، سالن‌های کنفرانس و مساجد بزرگ یا محیط‌های باز روشنایی بالاتر از ۳۰۰۰ لومن توصیه می‌شود.

کنتراست ویدئو پروژکتور ( Contrast):

کنتراست نسبت تمایز روشن‌ترین و تاریک‌ترین نقاط یک تصویر است. به‌عنوان‌مثال وقتی می‌گویند کنتراست ویدئو پروژکتور ۱۰۰۰۰:۱ است، یعنی روشن‌ترین سفید ۱۰۰۰۰ برابر از تاریک‌ترین مشکی روشن‌تر است، هرچه کنتراست بالاتر باشد کیفیت تصاویر نیز بالاتر خواهد بود.

نور سالن بر کنتراست تصاویر تأثیرگذار است، لذا درصورتی‌که از ویدئو پروژکتور در محیط‌های روشن استفاده می‌کنید، دستگاه با کنتراست بالاتر را انتخاب نمایید، در سینمای خانگی هم که کیفیت تصویر اهمیت زیادی دارد ف دستگاه با کنتراست بالاتر توصیه می‌شود.

رزولوشن ویدئو پروژکتور (Resolution):

رزولوشن در حقیقت تعداد پیکسل‌هایی است که یک ویدئو پروژکتور می‌تواند بر روی یک سطح نمایش دهد.

معمولاً در قالب دو عدد بیان می‌شود، مثلاً ۸۰۰ * ۶۰۰ که بیانگر این است که تصویر از ۸۰۰ نقطه یا پیکسل افقی و ۶۰۰ پیکسل عمودی ایجادشده است که درنهایت تصویری برابر با ۴۸۰۰۰ پیکسل در کل تصویر ایجاد می‌شود.

ویدئو پروژکتورهای با رزولوشن بالاتر قادرند جزئیات تصویر بیشتری را نمایش دهند، لذا کیفیت تصویر در آن‌ها بالاتر است. اما هرچه رزولوشن دستگاه بالاتر برود قیمت ویدئو پروژکتور نیز افزایش می‌یابد.

اگر نمایش جزئیات تصویر برای شما برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد ویدئو پروژکتور با رزولوشن‌های پایین نیز مناسب است.

انواع رزولوشن:

۸۰۰*۶۰۰ یا SVGA: قیمت مناسبی دارند، در مدارس و سینمای خانگی پرطرفدار می‌باشند.

۷۶۸*۱۰۲۴ یا XGA: وضوح ‌بالا تری دارند و برای دانشگاه‌ها و شرکت‌ها مناسب است.

۸۰۰*۱۲۸۰ یا WXGA: نسخه عریض رزولوشن XGA بوده و در سینمای خانگی بیشتر استفاده می‌شود.

۱۰۸۰*۱۹۲۰ یا FULL HD: ویدئو پروژکتورهای با این رنج معمولاً گران‌ قیمت بوده و بیشتر در سینمای خانگی و سینماها استفاده می‌شود.

۲۱۶۰*۱۲۸۰ یا ۴K: ویدئو پروژکتورهای با این رنج بسیار گران ‌قیمت بوده و بیشتر در سینماها استفاده می‌شود
ورودی‌ها و خروجی‌های ویدئو پروژکتور:

ویدئو پروژکتورها ورودی‌ها و خروجی‌های مختلفی دارند، در موقع خرید ویدئو پروژکتور باید با توجه به نیازتان به آن‌ها توجه نمایید. به‌عنوان‌مثال اگر قرار است از طریق یک VCD تصویر به ویدئو پروژکتور منتقل شود حتماً باید ورودی ویدئو را داشته باشد و یا مثلاً اگر می‌خواهید به ‌منظور انتقال صدا و تصویر از کابل HDMI که کیفیت بالاتری دارد استفاده نمایید باید کنترل کنید که آیا ویدئو پروژکتور ورودی HDMI دارد یا خیر.

بعضی از ویدئو پروژکتورها ورودی USB هم دارند که به کمک آن‌ها می‌توان فیلم یا تصاویر را از روی فلش به نمایش گذاشت. ویدئو پروژکتورهای با مدل‌های بالاتر امکان ارتباط بی‌سیم را نیز فراهم نموده‌اند.

پورت های ویدئو پروژکتور

عمر لامپ ویدئو پروژکتور

با توجه به قیمت بالای لامپ ویدئو پروژکتور، قطعاً خرید دستگاه با عمر بالاتر به‌صرفه‌تر است. چون لامپ ویدئو پروژکتور یک وسیله مصرفی بوده و عمر مفید محدودی دارد.

عمر لامپ ویدئو پروژکتور با دو عدد بیان می‌شود اولی که کوچک‌تر است عمر لامپ اسمی دستگاه و دومی که بزرگ‌تر است عمر لامپ در حالت اقتصادی (ECO MODE) است.

در بیشتر ویدئو پروژکتورها می‌توانید با قرار دادن سیستم در حالت اقتصادی و کاهش شدت روشنایی دستگاه طول عمر لامپ را تا میزان حداکثر افزایش دهید.

البته توجه به نکات استفاده درست ویدئو پروژکتور تأثیر زیادی در افزایش عمر لامپ و دستگاه دارد.

کمپانی سازنده و گارانتی ویدئو پروژکتور

کمپانی‌های مطرح سازنده ویدئو پروژکتورها بسیار محدود می‌باشند، بیشتر آن‌ها هم با توجه به هزینه پایین دستمزد و قیمت تمام‌ شده ترجیح می‌دهند تولیدات خود را در کشور چین و البته تحت نظارت و لایسنس شرکت اصلی به بازار عرضه نمایند.

لذا اگر با عبارت ساخت چین بر روی دستگاه مواجه شدید اصلاً نگران نباشید، نکته‌ای که اهمیت دارد بحث گارانتی و خدمات پس از فروش کالا است.

شما با خرید کالا با گارانتی اصلی و از مراکز معتبر می‌توانید از اصل بودن کالا اطمینان حاصل نمایید. معمولاً درصورتی‌که برای دستگاه مشکلی پیش بیاید فقط مراکز معتبر حاضر به پاسخگویی به شما خواهند بود.

با توجه به همه این توضیحات و با در نظر گرفتن اینکه ویدئو پروژکتور یک دستگاه سمعی و بصری حرفه‌ای است توصیه می‌شود حتماً با کارشناسان معتبر مشورت نمایید.

کارشناسان مجرب khalijfarsit همواره آماده پاسخگویی به مشکلات و دادن مشاوره به کلیه هموطنان عزیز می‌باشند.

برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از شماره تلفن‌های مندرج در تماس با ما استفاده نموده و یا از طریق فرم تماس با ما یا ارسال نظرات سؤالات خود را مطرح نمایید تا به آن‌ها پاسخ داده شود.

شماره های تماس با ما: (۲-۸۸۴۹۰۱۴۱-۱۲۰)-(۷-۸۸۴۹۰۱۶۴-۰۲۱)

۱
۲
۳
۴
۵

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

دیدگاه شما
استفاده از مطالب بلاگ فروشگاه خلیج فارس آی تی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام و لینک به منبع بلامانع است. تمام حقوق این وب سایت متعلق به خلیج فارس آی تی می باشد.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.